The Lebanese Junior Taekwondo Championship and the Pomsiya Competition for the year 2022

Subscribe to Al-Diyar channel on YouTube for free. The Lebanese Taekwondo Federation has organized the Lebanon Taekwondo Championship for juniors (first stage) and the Lebanon Championship in Bousseh (mock fights) for the year 2022 for all categories of colored belts at Mon La Salle. Club – Ain Saadeh.

A total of 51 black belt players from various clubs participated in the tournament. The matches are divided into two arenas.

The two tournaments were attended by the president of the Federation, dr. Habib Zarifa, Grandmaster Anwar Nehme, member of the International Referee Association, Grandmaster Joe Khoury, Grandmaster Engineer Elie Nehme, Grandmaster George Khattar, club officials and the players’ families. Grandmaster Ralph Harb, Chairman of the National Teams Committee and Advisor to the President of the Federation, Master Noel Moukheiber, was also present.

taekwondo

Here are the results of taekwondo:

* Junior males under 26 kg:

– First place: Costa Kyumji – Antelias Club

Second place: Theo Baroudi – Mon La Salle Club

*Baby boys under 28 kg:

– First place: Karl Tabshari – The Lady Club

Second Place: Yuri Abu Murad – Black Eagle Club

– Third place: Gabriel Sassine – Mon La Salle Club

* Young males under 30 kg:

– First place: Jio Abbad – Tycoon Club

-Second place: Cedric Aoun – Al-Nisr Al-Black Club

* Junior males under 32 kg:

– First place: Sergio Abi Nakad – Black Eagle Club

– Second place: Kevin Anton – Black Eagle Club

Third Place: Hani Kashmar – The Lady Club

Third Place: Paul Hadj – Mon La Salle Club

* Junior males under 34 kg:

1st Place: Andrew and Kim – Mon La Salle Club

– Second place: Rayan Rouhana – Antelias Club

Third place: Ray Mahdi – The Lady Club

Third Place: Rayan Abu Murad – Black Eagle Club

* Junior males under 36 kg:

First Place: Charbel Saad – Mon La Salle Club

– Second place: Pedro Torcumyan – Sacred Heart Club

* Junior males under 38 kg:

– First Place: Ahmed Siag – Major General Al Rafeed Club

– Second place: Gad Youssef – Al Naous Club

Third Place: Alessandronsaurus – Mon La Salle Club

Third place: Ali Al-Hajj – Golf Club

* Young males under 40 kg:

– First place: Charbel Ibrahim – Tycoon Club

– Second Place: Antonio Qiyama – Lebanese Taekwondo Kwan Club

Third place: Brian Bitar – Mon La Salle Club

*Baby males under 43 kg:

1st Place: Elio Johnny Totonjian – Antelias Club

Second place: Michel Hani – Sacred Heart Club

* Junior males under 46 kg:

– First place: Chris Haddad – Antelias Club

-Second Place: Peter John El Hajj – Antelias Club

Third place: Peter Fares – Anwar Club

* Young males above 52 kg:

– First Place: Fouad Wehbe – Anwar Club

* Junior females under 28 kg:

1st Place: Maria Dib – Mon La Salle Club

-Second place: Jane Abboud – Mon La Salle Club

* Junior females under 32 kg:

First place: Karel Ibrahim – Mon La Salle Club

Second Place: Tia Francis – Mon La Salle Club

* Junior females under 34 kg:

First Place: Luna Mekdad – Mon La Salle Club

– Second Place: Takla Mufrej – Anwar Club

Album results

yellow belt:

* Junior women 8-9 years old:

First Place: Yoland Youssef – Al Naous Club

-Second place: Rin Youssef – Al Naous Club

Third Place: Joya Khoury – Al Naous Club

Fourth Place: Yara Al-Bashaalani – Taekwon Club

* Junior men 8-9 years old:

First Place: Theodor Tannous – Al Naous Club

Second Place: Anthony Frame – Taekwon Club

Third place: Roger Tannous – Al Naous Club

Fourth Place: Ali Al-Alawiya – Al-Tadaud Club

* Junior women 10-11 years old:

– First place: Yasmina Ramadan – Golf Club

-Second Place: Luna Dugan – Golf Club

Third Place: Leah Duggan – Golf Club

* Junior men 10-11 years old:

– First Place: Anthony Youssef – Al Naous Club

– Second place: Adam Hajj Hassan – Hobbs Club El Matn

– Third Place: Kevin Arlesian – Taekwon Club

Fourth Place: Matthew Hajj – Taekwon Club

*girls:

– First place: I am Zelli Nofal – Black Eagle Club

Second Place: Mira Zoghbi – Al Naous Club

Third Place: Rafqa Zoghbi – Al Naous Club

Fourth place: Luciana Rebecca Dagher – Marina Club

* Boys:

– First place: Obaidah Hassan – Hobbs Club Matn

-Second place: Jalal Al-Masry – Golf Club

Third place: Karim Negm – Golf Club

Fourth Place: Stephen Youssef – Al Naous Club

* Juniors:

First place: Talia Abi Nakad – Black Eagle Club

-Second place: Christa Maria Nassar – Freire Club Beit Meri

* Juniors:

First Place: Hassan Amhaz – Lebanese Taekwondo Kwan Do Club

* Women -30 years old:

First place: Mirella Gerges – Al Naous Club

– Second Place: Rana Badawi – Al Naous Club

* Men – 30 years old:

First place: Mostafa Hassan – Lebanese Australian Club

* Women under 40:

– First Place: Margarita Sarkis – Al Naous Club

Second Place: Maha Youssef – Al Naous Club

* Women under 50:

First Place: Sarah Al-Yaman – Golf Club

blue belt:

* Junior males 9-8 years old:

1st place: John Toma – Nanoos Club

* Junior women 9-8 years old:

– First Place: Karuna Najjar – Taekwon Club

* Junior women 10-11 years old:

– First place: Tatiana Alwan – Al-Taadod Club

-Second Place: Ayla Nassar – Golf Club

Third place: Kite Qatar – Aintoura Tower Club

* Junior men 10-11 years old:

– First place: Gerard Isaac – Al Naous Club

– Second place: Maroun Al-Ammar – Al-Farr Club Beit Meri

Third place: Karim Al Qubaisi – Beirut Sports Club

Fourth place: Anthony Touma – Al Naous Club

*girls:

– First place: Joya Katra – Aintoura Tower Club

– Second place: Pia Hassoun – Aintoura Tower Club

* Boys:

First place: Jad Kobeisy – Beirut Sports Club

– Second Place: Anthony Awwad – Taekwon Club

Third Place: Cristiano Khalifa – Taekwon Club

*Women under 30:

First Place: Sibal Qudsi – Antelias Club

Women under 40:

First place: Rita Haidar – Beirut Sports Club

red belt:

* Junior males 9-8 years old:

First place: Wissam Youssef – Al Naous Club

Second Place: Andrew Jabbour – Anwar Sports Club

Third Place: Michael Doumit – Al Naous Club

* Junior women 10-11 years old:

1st place: Zoe Attia – Charité Club

– Second place: Samar Gerges – Al Naous Club

* Junior men 10-11 years old:

– First place: Elie Akoury – Freire Club Beit Meri

– Second place: Jaime Youssef – Al Naous Club

Third Place: Charlie Isaac – Al Naous Club

Third Place: Anthony Jabbour – Anwar Sports Club

* Boys:

– First place: Fouad Saud – Anwar Sports Club

– Second place: Giorgio Youssef – Al Naous Club

Third Place: Jayed Al-Arawi – Taekwon Club

Third place: Chris Nassar – Freire Club Beit Meri

* Juniors:

– Second place: Marvin Saud – Anwar Sports Club

* Men under 30 years old:

1st place: Karl Barakat – Tycoon Club

– Second place: Charbel Farah – Tycoon Club

* Men under 60 years old:

First Place: Ibrahim Dandash – Beirut Sports Club

– Second place: Majd Mufrej – Anwar Sports Club

Black Belt – Single

* Junior men 10-11 years old:

First Place: Gad Youssef – Al Naous Club

-Second Place: Alessandronsaurus – Mon La Salle Club

Third place: Ali Al-Hajj – Golf Club

Fourth Place: Jio Obaid – Taekwon Club

* Junior women 10-11 years old:

1st place: Jane Abboud – Mon La Salle Club

-Second place: Karel Ibrahim – Mon La Salle Club

Third Place: Elena Youssef – Al Naous Club

Fourth place: Angela El Ghawi – Antelias Club

* Junior women 8-9 years old:

– First place: Karen Majd – Golf Club

* Boys:

– First place: Anthony Khoury – Lady Club

– Second place: Marc Khoury – Lady Club

Third place: Michel Youssef – Al Naous Club

Fourth Place: Giorgio Khabbaz – Mon La Salle Club

*girls:

– First place: Yasmina Abu Daher – Golf Club

– Second place: Estal Adas – Mon La Salle Club

Third place: Antonia Hashem – Antelias Club

Fourth place: Talia Diab – Golf Club

Growing up:

– First place: Carlos Zaour – The Lady Club

-Second Place: Marvin Doumit – Mon La Salle Club

Third Place: Marc Zarifa – Mon La Salle Club

Fourth place: Georges Khoury – Lady Club

Young women:

– First Place: Ria Choli – Mon La Salle Club

-Second place: Selena Abi Hanna – Squadra Club

Third Place: Nicole Akhras – Al Naous Club

Fourth Place: Rita Grady – Mon La Salle Club

*Women under 30:

1st place: Chloe Merhej – Squadra Club

-Second place: Tia Doumit – Nady Al-Nawous

* Men under 30 years old:

1st Place: Jerome El Hajj – Mon La Salle Club

– Second Place: Kevin Khattar – Taekwon Club

Women under 40:

– First Place: Dana Radwan – Louaize Club

– Second place: Maryam Al Zoghbi – Golf Club

Women under 50:

First Place: Najwa Nasrallah – Mon La Salle Club

* Men under 50 years old:

– First place: Abed Amsi – Black Eagle Club

– Second place: Philip Kendakji – Taekwon Club

Third place: Elias Youssef – Al Naous Club

* Men under 60 years old:

– First place: Alan Najm – Black Eagle Club

– Second place: Nader Seif El-Din – Golf Club

Third place: Marcel Ghossein – Aintoura Tower Club

Black Belt – Double:

* Junior male-female 10-11 years old:

– First Place: Gad Youssef and Elaine Youssef – Al Naous Club

-Second place: Alessandro Nsouroujaine Abboud – Mon La Salle Club

Third place: Karl Tabshari and Celia Matar – Lady Club

Fourth place: Costa Kiyomji and Angela El-Ghawi – Antelias Club

* Boys-Girls:

– First Place: Anthony Nofal and Estal Lentil – Mon La Salle Club

– Second place: Edmond Hashem and Antonia Hashem – Antelias Club

Third place: Michel Youssef and Michel Youssef – Al Naous Club

Fourth place: Amir Al-Labban and Talia Diab – Golf Club

* Juniors – Juniors:

– First place: Marvin Doumit and Ria Sholi – Mon La Salle Club

-Second place: Charbel Djeridy and Rita Djeridi – Mon La Salle Club

Third Place: Khalil Maroun Mufarrej and Rene Mufrej – Anwar Sports Club

Black Belt – Team:

*girls:

– First place: Valerie Al-Alam, Arzi Wahba and Elise Mufrej – Anwar Sports Club

* Boys:

– First place: Anthony Matar and Anthony Khoury Marc Khoury – Lady Club

Freestyle – Singles

boys:

First Place: Charbel Morcos – Mon La Salle Club

-Second place: Rayan Abu Antoun – Lady Club

Third place: Michel Youssef – Al Naous Club

* Juniors:

1st Place: Marc Zarifa – Mon La Salle Club

-Second place: Ria Sholi – Mon La Salle Club

*Ladies:

1st Place: Kyrena Shuli – Mon La Salle Club

Freestyle – My man

* Juniors – Juniors:

– First Place: Marc Zarifa and Ria Choli – Mon La Salle Club

The matches were led by Master Ziad Farag and with the help of the international referee, Master Michel Majdalani and the national referees Anthony Fares, Master Charbel Maarbes, Master Christopher Hobeika, Master Elsa Jamous, Master Jean Abi Rizk, Joel Bou Raphael, Master Kyrena Choli, Rihanna Mansour, Master Sarah Boustani, Master Khair El-Din Farag, Master Nassab Hassan, Master Amir Farag, Rita Abdo, Master Salim Al Asmar, Suha Azzi, Master Taleen Barbari, Master Yara Haddad, Walid Khashkhash, Yara Khashkhash, Master Abd Amsi, Alexandra Zidan, Maria Zidan, Maryam Zoghbi, Celine Shabeer, Elie Nicolas, Master Nassif Saqr, Nina Maria Narsha.

The Boomseh matches were led by the head of the Pomsieh refereeing committee, Master Elie Shero, and with the help of the Pomseh judges are: Master Henry Hajj, Master Nahra Ghossein, Master Caesar Homsi, Elie Abi Rizk, Master Ziad Faraj , Master Michel Majdalani, Master Yara Haddad, Master Talin Barbari and Master Abd Amsi, Master Christian O Gouda, Master Salim Al Asmar, Master Jerome Al Hajj, Israa Khreis, Master Nader Seif Al-Din, Master Philip Kandakji, Lia Masri, Sarah Seif Al-Din, Yara Khashkhash, Maryam Al Zoghbi, Master Mark Zenon, Master Nassif Saqr.

Leave a Comment